Książka jak każdy produkt stojący na półce sklepowej, musi w jakiś sposób zachęcić nas do zakupu. Ogromna oferta dostępna na rynku w dziedzinie czytelnictwa, preferuje czytelników mocno zorientowanych na dany tytuł czy autora. Tego niezorientowanego trzeba do zakupu zachęcić, przekonać, namówić by wybrał tę konkretną propozycję.
Jednym z takich mechanizmów, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na daną pozycję książkową jest jej wygląd zewnętrzny oraz układ wewnątrz. Potencjalny czytelnik, ten który zawędrował do księgarni przypadkiem weźmie do ręki książkę, która zainteresuje go obwolutą. Dlatego wszystkie właściwie wydawnictwa przykładają tak wielką wagę do okładki, do 4 okładek książki.
Następnie nasz czytelnik otwiera książkę i na chybił trafił wertuje jej zawartość. I teraz to ten moment, który zadecyduje, czy pozostanie on zainteresowany tą dokładnie książką,czy kiedykolwiek ją kupi, ale żeby to zrobić musi ją zapamiętać, książka musi przykuć jego uwagę.
I dlatego teza, że skład i łamanie książki jest sztuką potwierdza się w każdym calu.
Co to jest łamanie książki i na czym polega?
Co to jest łamanie? To umieszczenie/wlanie tekstu w kolumny na każdą stronę przyszłej książki, po wykonaniu tej czynności następuje skład czyli formatowanie tekstu, nadawanie mu konkretnego wyglądu w sposób konsekwentny dla całej pozycji. Czyli następuje wybór odpowiedniej czcionki, wielkości tej czcionki, odstępu pomiędzy wersami, szerokości marginesów i akapitów.
Aby to wszytko zadziałało, wcześniej należy podjąć decyzję o wielkości arkuszy papieru, a w konsekwencji o wielkości samej książki, jej gabarytach. Decyzję o parametrach książki podejmuje wydawca na podstawie wielu przesłanek. Na przykład, jeżeli książka będzie prezentowała dorobek artystyczny jakiejś osoby, powiedzmy malarza, aby udowodnić zawarte w niej tezy, powinna być bogato ilustrowana. Zatem jej wymiary muszą być podporządkowane ilustracjom, jakie w niej się pojawią.
Jeżeli książka będzie należała do beletrystyki nie musi być ilustrowana ,zatem je wielkość będzie zależeć od woli wydawcy,czyli od wielkości nakładów, jakie chce on na nią wydać. Gdy te warunki zostały już ustalone, grafik przystępuje do swojej pracy, czyli łamania i składu.
Więcej szczegółowych informacji o składzie książek znajdziecie na stronie: Studio Grafpa.
Obwoluta- ważna część książki
Wróćmy na chwilę do obwoluty. Tutaj bardzo wyraźnie widać chwilę prawdy dla grafika. Sam projekt okładki bardzo często projektuje plastyk, okładka to trochę jak plakat. Ma do nas krzyczeć i zachęcać. Ale nawet jeżeli robi to grafik składający książkę, oprócz jej czysto plastycznego charakteru, właśnie wprowadzona treść, oprócz tytułu może zadecydować czy czytelnik kupi książkę. Wszystkie cztery okładki muszą stanowić jedność kompozycyjną, tekst najczęściej opisuje krótko dorobek autora i treść konkretnej książki. I to są te właściwie elementy, ta chwila prawdy dla książki, która może zadecydować.
Jeżeli czytelnik zainteresuje się obwolutą, jej wyglądem i zawartą w niej treścią, otworzy książkę i ocenia ją wzrokiem, nie czyta bo nie ma na to czasu. Ocenia intuicyjnie jej skład, pracę włożoną przez grafika. To jak ocena obrazu, jeżeli cała kompozycja tego co widzę przypada mi do gustu, uwielbiam dany obraz, jeżeli coś mi w nim przeszkadza, nigdy go nie polubię, i nie kupię.
Comments by interksiazka