Książka “Znaczenie inteligencji emocjonalnej w funkcjonowaniu człowieka” została napisana przez Annę Matczak oraz Katarzynę Knopp. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Stowarzyszenia Filomatów (redakcja Liberi Libri). Autorki tej pozycji są cenionymi polskimi psychologami. Obie autorki ponadto są wykwalifikowanymi specjalistkami w dziedzinie psychologii, jakimi są różnice indywidualne. Tematyką emocji oraz funkcjonowania człowieka na różnych etapach życia i w różnych aspektach zajmują się już od wielu lat, dlatego też z góry można założyć, że pozycja ta będzie interesująca oraz wyczerpująca temat.

Tematyka poruszana w książce

Książka mimo tego, ze jest kwalifikowana jako monografia nie jest pozycją bardzo obszerną. Mimo to na niecałych 200 stronach autorki obejmują  szeroki obraz problemu oraz wiele aspektów poruszanej w niej tematyki. W książce ukazane jest znaczenie osobistych kompetencji każdego człowieka na temat rozpoznawania emocji u siebie i u innych osób w sferze jego życiowego funkcjonowania w społeczeństwie. W tym opisie pojawia się między innymi rola inteligencji emocjonalnej w przebiegu kariery naukowej oraz zawodowej,w kontekście relacji interpersonalnych czy też w odniesieniu do poczucia własnej wartości i dobrostanu psychicznego.

“Znaczenie inteligencji emocjonalnej w funkcjonowaniu człowieka” jest bardzo często polecanym podręcznikiem akademickim bądź dodatkową lekturą na polskich uniwersytetach, przede wszystkim na kierunkach związanych z psychologią. Jednak fakt, że książka doskonale wyczerpuje temat sprawia, że jest ona godna polecenia także osobom spoza branży psychologicznej, czyli wszystkim tym, którzy traktują wiadomości z zakresu psychologii jako ciekawe nowinki, które warto poznać, ponieważ są interesujące same w sobie. Z pewnością nikt nie poczuje się pozycją przytłoczony oraz nie zostanie ona niezrozumiała dla przeciętnego odbiorcy i czytelnika. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki przystępnemu językowi oraz przejrzystemu układowi treści – książka najpierw zaczyna się informacji ogólnych, a dopiero w następnych rozdziałach pojawiają się coraz to bardziej specjalistyczne treści, które dzięki temu są bardzo dokładne wyjaśnione.