Czytanie biografii staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Trend nie bierze się z jakiegoś wielkiego zamiłowania Polaków do gatunku, a ze zwykłej ciekawości do osób opisywanych w tych biografiach. Doskonałym przykładem jest książka Steve Jobs autorstwa Waltera Isaacsona. Książka zyskała olbrzymią popularność, co potęgował fakt, iż została wydana w okolicach czasowych śmierci Steva Jobsa.

Steve Jobs – W. Isaacson

Pierwsze, co rzuca się w oczy to jej rozmiar, który jest dosyć duży. Dla wielu osób będzie to pierwsza bariera, po której zdecydują się nie brać się za tą pozycję. Jeżeli ktoś jednak nie zrazi się rozmiarami książki, natychmiast wyciągnie z tego wniosek, który towarzyszył będzie mu przez całą lekturę książki- Steve Jobs to niezwykle złożona i interesująca postać. Autor wykonał olbrzymią ilość pracy korzystając z ogromnej liczby materiałów oraz rozmów z osób z otoczenia tytułowego bohatera, dzięki czemu osobowość Jobsa przedstawiona jest w kompleksowy sposób. Autor nie stara się też pokazać postaci w pozytywnym świetle. Skupia się na faktach i właśnie je prezentuje czytelnikowi. Sam Steve Jobs miał wkład w powstawanie książki, co może czytelnika wprowadzić w pewne podejrzenia co do obiektywności książki. Jobs jednak od samego początku podkreślał, że chce by książka była prawdziwa. To zresztą bardzo dobrze widać, gdyż bardzo często czytelnik ma możliwość potępienia jego zachowań. Oczywiście nie mało jest też momentów, w których widać geniusz Jobsa.

Film na bazie książki

Historia firmy Apple jest idealnym motywem, na którego bazie może powstać film. Takie filmy zresztą powstały. I tak samo, jak w przypadku filmów jest z książką. Czytelnik może całościowo wgłębić się w historię i zostać przez nią pochłonięty. Oczywiście wszystko przedstawione jest chronologicznie, a więc tworzy zamkniętą całość.

“Steve Jobs” Waltera Isaacsona to bardzo dobra książka, a jeszcze lepsza biografia. Książka po prostu wciąga, ale i pokazuje historię człowieka, który w pewnym stopniu zrewolucjonizował technologię. Po lekturze książki spojrzenie na jakiekolwiek urządzenie firmy z Cupertino nie będzie takie samo.

Książkę w dobrej cenie kupisz w internetowym antykwariacie online, sprawdź jego ofertę.

Zapisz