Metody symulacyjne, choć są znane już praktycznie od starożytności, dopiero od niedawna cieszą się zwiększonym uznaniem oraz popularnością. Na rynku pojawiło się wiele książek na ten temat. Jedną z nich jest właśnie pozycja “Szkoleniowe metody symulacyjne”, których autorką jest Alicja Balcerak oraz Jacek Woźniak.
Szkoleniowe metody symulacyjne
Metody symulacyjne są różnego typu grami oraz inscenizacjami, mającymi na celu wywołanie tak zwanego myślenia produktywnego oraz kreatywnego, w efekcie których dochodzi do wytworzenia się nowych schematów oraz nauczyć się nowych sposób dla rozwiązywania problemów. I właśnie w ten sposób autorzy, łącząc swoją wiedzę oraz doświadczenie, przedstawiają różnorodne metody symulacyjne, które pozwolą w osiągnięciu zamierzonych efektów szkolenia. Ponadto w książce opisane są wady i zalety gier symulacyjnych, które obecnie cieszą się największą popularnością i są najczęściej wybierane przez polskich szkoleniowców.
W książce znajdują się także praktyczne wskazówki, jak wykorzystać wiedzę oraz znajomość popularnych metod symulacyjnych do swobodnego ich przekształcania oraz tworzenia nowych metod, które mogą być przydatne na różnorodnych szkoleniach i są dopasowane do konkretnego tematu przewodniego czy specyficznej grupy osób do których skierowane jest dane szkolenie.
Książka “Szkoleniowe metody symulacyjne” zawiera także szereg aspektów dotyczących tego w jakich warunkach powinny być takie metody stosowane. Mowa więc w niej przede wszystkim o zapewnieniu uczestnikom szkolenia poczucia bezpieczeństwa, a także zwiększyć ich motywację do wzięcia udział w proponowanych grach symulacyjnych.
Comments by interksiazka