“Bielszy Odcień Śmierci”- opis

Na szczycie góry w Pirenejach zostaje znalezione ciało konia – okaleczone i pozbawione głowy. Znajduje je dwóch pracowników elektrowni. Okazuje się, że koń należał do jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi we Francji. Rozpoczyna się śledztwo – prowadzi je komendant Martin Servaz, znany ze swojej przebiegliwości dociekliwości. Poza problemami w pracy, biurokracją i problemami ze swoimi przełożonymi, komendant ma dodatkowy problem: walczy również z problemami w życiu osobistym: jego nastoletnia córka od jakiegoś czasu zachowuje się dziwnie i nietypowo. W tym samym czasie do pobliskiego zakładu psychiatrycznego przybywa młoda psycholog, Diane Berg, nie wiedząc jeszcze, jak wiele tajemnic skrywa to miejsce, w którym przebywają najwięksi zwyrodnialcy z całej Europy… I choć wydarzenia na początku wydają się być zupełnie niepowiązane ze sobą, pod koniec wszystkie elementy układanki zaczynają do siebie pasować i układać się w odpowiednich miejscach.

Bernard Minier

Debiutancka powieść Bernarda Miniera to doskonały kryminał, który szybko podbił serca czytelników. Już od pierwszych stron odczuwalna jest chłodna atmosfera i narastające napięcie. Autor poświęca w swojej książce sporo czasu rozważaniom na temat dobra i zła, a także natury ludzkiej. Bernard Minier wychował się u stóp Pirenejów – zna mentalność i poglądy żyjących tam ludzi, wie, jak wygląda życie w tym miejscu. To właśnie dlatego opisane wydarzenia wydają się być tak realne, jak gdyby wydarzyły się naprawdę – od razu da się odczuć, że autor doskonale wie, o czym pisze i dlaczego pisze właśnie tak, a nie inaczej. Akcja powieści, początkowo rozwijająca się spokojnie, z rozdziału na rozdział przyspiesza, aby pod sam koniec nie pozwolić czytelnikowi oderwać się od książki.

Minusem książki mogą być niektóre fragmenty, niepotrzebnie dłużące się i spowalniające rozwój akcji, co jednak zostaje czytelnikowi w zupełności wynagrodzone pod koniec książki. Konstrukcja bohaterów książki jest zaś jej zdecydowanym atutem – bohaterowie są realistyczni, bez problemu można wyobrazić ich sobie jako prawdziwych ludzi.

Książka jest dostępna do kupienia w antykwariacie online z Warszawy.