Jak dobrać odpowiednią wielkość strony do potrzeb projektu, gdy mamy ich tak wiele do wyboru? Czy nie lepiej zaoszczędzić sporo czasu i doradzić się doświadczonego łamacza tekstu?

Skład i łamanie tekstu

Jedną z pierwszych i kluczowych decyzji, jaką powinniśmy podjąć przed łamaniem i składem tekstów jest wybór odpowiedniego formatu. Nasze dzieło może być wydane podróżami postaciami i teraz wyjaśnimy sobie, jakie mamy do dyspozycji.

Formaty, które mamy w dzisiejszych czasach do dyspozycji powstawały w XX wieku. Najczęściej stosuje się normę ISO 216, która używana jest praktycznie na całym świecie oraz określa wszystkie najważniejsze podstawowe formaty, jakie ma papier. Ze względu na to, iż wprowadzone zostały nowoczesne i wielkoprzemysłowe drukarnie to wprowadzono znormalizowane formaty szeregu A, B i C.

Teraz w skrócie opiszemy sobie te formaty.

Format A – występuje tutaj najpopularniejszy format, jakim jest na A4. Jest to najczęściej używany rozmiar zarówno do drukarki, jak również też do ksero. Gdy dokonamy złożenia formatu A4 na 3 części oraz wzdłuż wysokości to w tym momencie uzyskamy format, który nazywa się DL (99 mm × 210 mm), którego używamy do takich materiałów jak ulotki czy też foldery.

Format B – ten format B jest najbardziej podstawowym formatem, jaki był od zawsze stosowany w drukarstwie. Wymieniamy tutaj także format B1, który jest najbardziej opłacalny, gdy drukujemy druk offsetowy.

Format C – w tym formacie zamawiamy sobie najczęściej drugi różnej wielkości kopert.

Wybór odpowiedniej strony do projektu zależy również od:

  1. Wymiaru papieru, którego chcemy użyć do wydrukowania naszej publikacji. Najczęściej stosuje się w standardowej postaci papier, ale już czasopisma oraz gazety czy też książki wielką nakładowe drukuje się na papierze z roli.
  2. Treść dzieła. Książki drukowane są często w mniejszych formatach, gdy posiadają lżejszą tematykę, natomiast w przypadku książek, które posiadają wzniosłą treść, to bardzo często wtedy stosuje się większy format.
  3. Przeznaczenie. Warto też zastanowić się, czy będzie to książka, która będzie dostępna w bibliotece, czy ma to być książka, która będzie przez odbiorców noszona i zabierania ze sobą w razie potrzeby w podróż.
  4. Zasobność portfela. Niewątpliwie również wiele zależy od tego, jaki mamy budżet, który chcemy przeznaczyć na druk, ponieważ mamy wiele różnych formatów do wyboru i musimy od razu uwzględnić czy wybór takiego formatu, jaki chcemy nie przekroczy budżetu, który chcemy zainwestować w wydrukowanie publikacji.

Więcej o składzie teksty znajdziesz pod linkiem: grafpa.pl/sklad-lamanie-tekstu/