Hobbit cały czas cieszy się niesłabnącą popularnością na terenie Polski. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że to dzieło powstało zarówno w wersji filmowej, jak i książkowej. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach występują pomiędzy tymi wersjami pewne różnice, których na pierwszy rzut oka nie da się zauważyć, jednak warto nieco zgłębić na ich temat wiedzę, aby mieć świadomość tego, co się ogląda lub co się czyta.

Najważniejsze różnice między książką a filmem

Nieprawdą jest stwierdzenie, że film został w całości odwzorowany na książce, ponieważ pominięto wiele scen lubianych przez czytelników lub też w całości je zmieniono, aby film miał ciekawszą fabułę i zyskał na popularności. Jedną z najpoważniejszych różnic, które można odnotować pomiędzy książką a filmem jest sytuacja mająca miejsce w lesie. Wtedy to drużyna Bilba podróżująca przez las widzi elfy oraz pająki. W filmie w ogóle nie ma o tym mowy, ponieważ uznano, iż jest to nic nie wnoszący do fabuły fakt.

Dodatkowo pozostając przy postaci Bilbo warto wspomnieć o tym, że w książce to właśnie on rozprawił się samodzielnie z całą gromadą pająków i uratował krasnoludów, po czym opowiada im o znalezionym pierścieniu. W filmie nie ma takiej sceny, dlatego też jej zwolennicy nie powinni się na nią nastawiać, bo na ekranie jej po prostu nie ujrzą. Ciekawym przykładem może być też postać Thorina, który w książce pokazany jest jako przyjaciel elfów, a przynajmniej nie był do nich źle nastawiony. W filmie z kolei zachowuje się on wobec elfów bardzo nieprzyjemnie, jest ich wrogiem, można wręcz powiedzieć, że ich nie znosi.

Jak widać różnic pomiędzy książką a filmem jest naprawdę sporo, a to tylko te najpoważniejsze. Wiele sytuacji przekształcono, aby dynamika wydarzeń w filmie była zachowana. Poza tym książka może mieć nawet kilkaset stron, a film musi zmieścić się w odpowiednich granicach czasowych, dlatego zrozumiałe jest to, że trzeba kilka sytuacji ominąć. Zarówno książka, jak i film są jednak bardzo ciekawe, dlatego na pewno warto zapoznać się dokładnie z obiema wersjami Hobbita.