Jeszcze jakiś czas temu przygotowywanie tekstu bądź grafiki do druku było rzeczą niezwykle pracochłonną. Technologia jednak idzie naprzód i wiele rzeczy, które w przeszłości były robione tylko przez specjalistów, teraz są podejmowane przez osoby mniej doświadczone. Zapewne niewiele osób słyszało o takim pojęciu jak DTP (tłumacząc z angielskiego – Desktop Publishing). Jest to krótko mówiąc przygotowanie do druku katalogów reklamowych, broszur, a nawet książek oraz gazet w formie elektronicznej. Tekst wprowadzany jest za pomocą klawiatury lub poprzez skaner.

Na czym polega i jak przebiega proces DTP?

Projekty mogą być wykonywane w różnych językach, zależnie od życzenia klienta. Jest to także konwersja dokumentów, których nie da się edytować do formy edytowalnej. DTP steruje także urządzeniami przygotowalni poligraficznej oraz zarządza przepływem prac w danej drukarni. Pojęcie DTP wzięło się od jednego z działów poligrafii – zecerstwa. Odpowiadał on za przygotowanie kolumn do druku. Zecerstwo było podzielone na skład oraz łamanie. Skład wykonywany był w zecerni, zaś montaż w montażowni. Materiały były przygotowywane w naświetlarni i był to ostatni etap. Jednak sama definicja DTP zmieniała się na przestrzeni lat. Pierwotnie chodziło w niej o to, że materiały były przygotowywane na komputerze, a potem były kopiowane. Wykorzystywano do tego metody poligrafii.

Cały proces DTP jest dość łatwy. Najpierw wprowadzany jest do komputera tekst i obraz, a następnie są one indywidualnie obrabiane. Gdy projekt jest gotowy, następuje uporządkowanie stron publikacji. Dodaje się również informacje dla drukarza oraz introligatora.  Ostatnim krokiem jest zapis danych w postaci PDF lub pliku formatu PostScript. Na czas trwania takiego procesu składa się wiele czynników, głównie to, ile osób pracuje nad danym projektem. Kolejnym czynnikiem jest stopień komplikacji, waga czy złożoność publikacji. Koniec procesu jest wtedy, gdy wszystkie korekty zostaną wprowadzone, a osoba, która jest odpowiedzialna za niego zapisuje finalną wersję. Wydruk przygotowuje się na folii lub papierze.

Używa się do tego drukarek komputerowych, zazwyczaj atramentowych, bądź laserowych. Może być tak, że wydruki będą wykorzystane do otrzymania form drukowych. Z tego powodu kopiowane są one na płyty lub folie formowe. DTP projektuje również czyste opakowania czy inne produkty z papieru bądź kartonu. Grafik, który zajmuje się danym projektem, musi profesjonalnie posługiwać się programami graficznymi, musi znać techniki drukowania czy zasady typografii.

Warto jednak zadać pytanie – co to jest skład? Jest to po prostu dobranie właściwego pisma, kolumny, dostosowanie akapitów, wcięć i wiele innych elementów, które wpływają na czytelność i jakość danego tekstu. Skład jest niezwykle ważny. Z tego powodu zajmują się nim osoby, które mają w tym spore doświadczenie. W Polsce istnieje wiele firm, które oferują pracę w tej dziedzinie, jedną z takich firm jest studio Grafpa, które od wielu lat zajmuje się składem DTP.

Podsumowanie

Podsumowując, DTP jest to bardzo przydatna funkcja. Nad tworzeniem danego projektu może zająć się osoba, która nie jest zbyt dobrze doświadczona w poligrafii, ale w profesjonalnych firmach, które zajmują się tego typu rzeczami, pracują prawdziwi specjaliści. Możliwe, że z biegiem czasu, przygotowywanie tekstów lub grafik będzie się zmieniać. Technologia bowiem idzie do przodu i nie wykluczone, że już za kilka lat każdy z nas będzie mógł samodzielnie tworzyć katalogi czy broszury reklamowe na własny użytek, nie mając wystarczającej wiedzy na ten temat.

Warto dodać, że obecnie na rynku dostępnych jest sporo programów, które pozwalają na samodzielne tworzenie różnorodnych projektów. Niektóre są płatne, lecz znajdą się również programy na licencji freeware. Nie brakuje również kursów, które mają za zadanie nauczyć użytkownika podstaw, bądź też bardziej zaawansowanych technik DTP. W tym przypadku – podobnie jak z oprogramowaniem, istnieją kursy płatne i bezpłatne. Wiedzę można również nabywać za pomocą książek, których na rynku nie brakuje. DTP to znacznie łatwiejsza i mniej pracochłonna metoda niż kiedyś poligrafia.