Antiquarius , to w łacinie osoba zajmująca się starożytnościami. A antykwariat to firma, której przedmiotem działalności jest handel starymi przedmiotami, ale takimi, które mają wartość historyczną, materialną, estetyczną lub sentymentalną.  W antykwariacie kupujemy antyki , jak najszerzej rozumiane oraz książki (głównie używane).

Ta forma sprzedaży rozpowszechniła się w XVI i XVII wieku, głównie we Włoszech i Holandii. Ale początek europejskiego antykwariatu datuje się na wiek XV, kiedy to Wawrzyniec Wspaniały z florenckiego  rodu Medyceuszy skupował po całym świecie arabskie tłumaczenia tekstów starożytnej Grecji i Rzymu. Kazał je potem tłumaczyć i tak udrożnił źródło dopływu klasycznych tekstów starożytnego świata, a przy okazji przyczynił się do stworzenia kierunku w sztuce i literaturze – renesansu. 

W Polsce pierwsze antykwariaty pojawiły się w okresie oświecenia, ale rozpowszechniły w XIX i XX wieku.

Co można kupić w antykwariacie?

W antykwariacie online mieszczącym się w Warszawie Ząbkach kupujemy przede wszystkim książki, a raczej szerzej, wszystko co zostało wydrukowane na papierze. Są książki używane, ale czyste i zadbane. Stan książki ma wpływ na cenę, w przypadku egzemplarzy w miarę nowych. Inaczej oczywiście się dzieje, gdy mówimy o starodrukach, wtedy kryterium ceny jest zupełnie inne. W antykwariacie kupujemy też mapy, grafiki , ryciny oczywiście najczęściej w formie teki rysunków. Wspaniale sprzedają się rękopisy, to rzadko dostępna forma, tym bardziej cenna. Dużą popularnością cieszą się stare zdjęcia, szczególnie miejsc historycznych oraz pocztówki, na których najczęściej pokazywano ważne, historyczne obiekty w otoczeniu oglądających.

Część funkcjonujących na rynku antykwariatów dedykowana jest wyłącznie sztuce. Można w nich nabyć naprawdę cenne przedmioty o walorach historycznych. Wstawiane w komis do sprzedaży pamiątki często przechodzące z dziadków na synów czekają na nowych nabywców. Biżuteria, zegarki, papierośnice, obrazy, zegary i zegarki, porcelana, meble, cenne precjoza. Antykwariat jest dla osób lubiących przedmioty z przeszłości to kopalnia skarbów a ich odkrywanie jest samą przyjemnością. 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz